Részrehajlás nélkül középen állni? Elfogulatlanul közvetíteni a vitában? Hozzásegíteni másokat a megegyezéshez?
Könnyűnek hangzik?
Nem hangzik annak és nem is az! Mert mediálni nehéz dolog.
Felelősségteljes, bizalmon alapuló, titoktartásra kötelező tevékenység. Egy hivatás, ami mások segítésében, emberi viszonyaik, kapcsolataik javításában teljesedik ki.
Rendezett vitákat mindenkinek!
Egy társadalom érettségének fokmérője, hogy tagjai milyen mértékben vállalnak felelősséget saját tetteikért, és hogy milyen mértékben hajlandóak saját életük felett rendelkezni, dönteni. Úgy gondolom, hogy a magyar társadalom egy fiatal felnőtt. Vannak még ballépései, de ezek inkább a tanulópénz kategóriájába sorolhatók.
A magyar emberek már nem várják a csodát, már nem gondolják, hogy valaki megoldja helyettük a problémáikat. Egyre inkább hajlandóak a saját kezükbe venni a saját életük irányítását, önállóan dönteni, és a döntésekért felelősséget vállalni.
A mediációs eljárásban is erre van szükség: felelősségvállalásra, őszinte szembenézésre, és saját döntésen alapuló elhatározásra. Csak ez vezethet el egy megegyezéshez, hogy nehezebb élethelyzeteinkben is tartós megoldásokra találjunk.
A mediátor számára a felek közti közvetítés nem öncélú. Mindig másokról szól, mások érdekében végezzük, az eredménye is mások javát szolgálja, legalábbis közvetlenül. Persze a mediátor is épül, fejlődik, erősödik és bölcsebb is lesz minden személyes találkozást követően.
Hajlamosak vagyunk gyorsan ítéletet mondani, pálcát törni valaki felett, nem létező erkölcsi magasságokból bírálni olyankor is, amikor az információnak csak a morzsáit birtokoljuk, vagy éppen készpénznek vesszük a másoktól hallott szóbeszédet.
Ítélkezni és moralizálni? A mediátor egyiket sem teszi.
Mindössze pártatlanul középen áll, hogy közvetítsen a felek között, amikor a felmerült konfliktusok miatt ők már nem képesek kommunikálni egymással. A mediációs módszerrel időt és pénzt takaríthatunk meg. Hosszas bírósági eljárás és magas jogi képviseleti költségek helyett jóval olcsóbban, sokkal gyorsabban juthatnak közös nevezőre a vitában állók.
A közös nevező azt jelenti, hogy kölcsönös megegyezés alapján egy olyan írásbeli megállapodás szülessen, aminek tartalmát a felek elfogadható és fenntartható egyezségként ismernek el. Azokban az esetekben, amikor a felek valamelyike nem hajlandó részt venni mediációs üléseken, akkor is rengeteg pozitív eredménye van a konzultációknak. A jelen levő egyik érintett ugyanis biztosan eljut a konfliktus okainak megértéséhez, és megismeri az annak feloldásához vezető optimális megoldást.
Ha valaki úgy dönt, hogy konfliktusai feloldásához egy kulturált, megnyugtatóan diszkrét, emberléptékű vitarendezési módszert keres, annak jó szívvel ajánlhatom a mediációt.
Élhető emberi kapcsolatokat kívánok!